15 lutego 2018 roku, w greckokatolickiej katedrze św. Wincentego i św. Jakuba we Wrocławiu – odbyła się modlitwa w intencji jedności wszystkich chrześcijan, w której uczestniczył  pochodzący z Wrocławia Brat Wojtek ze Wspólnoty Taizé.

Modlitwa kanonami Taize odbywa się w ciszy, przeplatanej słowem Bożym i śpiewem, świątynia była spowita mrokiem – poza jej centralnym miejscem, gdzie znajdowała się Ikona: Bogurodzica wskazująca prawą dłonią na swojego syna Jezusa Chrystusa, bo to On powiedział, że jest drogą, prawdą i życiem.

Brat Wojtek – jeden z czterech Polaków, którzy złożyli śluby we wspólnocie z Taize, zaproponował, aby w czasie Wielkiego Postu:

– odważyć się odwiedzić miejsca, które nie są “oczywiste” – miejsca naznaczone cierpieniem, samotnością, odrzuceniem.

Wspominał przy tym swój zeszłoroczny pobyt w Polsce, podczas którego odwiedził m.in. Dom Dziecka w Bolesławcu. Zaprosił także na najbliższą “pielgrzymkę zaufania”, która po raz pierwszy odbędzie się na Ukrainie – we Lwowie: w kraju, skąd bardzo licznie przybywają osoby na spotkania Taize.

Spotkanie we Lwowie potrwa od piątku 27 kwietnia do wtorku 1 maja 2018 roku, przeznaczone jest dla osób w wieku 18-35 lat, osoby w wieku 17 lat mogą w nim uczestniczyć, ale tylko z opiekunami, a 15 i 16-latkowie mogą wziąć udział w „programie jednodniowym” – szczegóły wydarzenia pod linkiem

Z Wrocławia są organizowane dwa wyjazdy: z Duszpasterstwem Maciejówka – link i z Diecezjalnym Duszpasterstwem Młodych – link

Po modlitwie wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek i rozmowy przy herbacie. Brat Wojtek podkreślił, że Diecezja Legnicka jest mu bliska – jego wujek jest u nas księdzem. Zaprosił wszystkich diecezjan na spotkania organizowane przez wspólnotę z Taize, bo… Diecezja legnicka – jest najbliżej Taize!

Dłuższe fragmenty rozmowy, którą przeprowadziła Karolina, będą do poczytania w dwutygodniku dla młodzieży “Droga”.