Od 24 do 26 listopada 2017 roku w Domu Chleba w Osłej odbywały się rekolekcje apostolskie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Legnickiej. Ostatniego dnia – w Niedzielę Chrystusa Króla, przyrzeczenie na nowych członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży złożyło 15 osób.

Uroczysta Msza Święta odbyła się w legnickiej katedrze. Homilię wygłosił Biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski:

(…) jest to też święto trudne, wyzywające, dlatego, że Król jest bardzo inny od naszych wyobrażeń, zaprasza nas do wchodzenia w Królestwo, które nie zawsze nam jest – mówiąc tak po ludzku: “po drodze”, inne królestwo, bo chce nas uczyć postaw podobnych do tego co on uczynił (…)

Drodzy w Chrystusie Panu, w szczególności Członkowie Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, potrzeba nam tego Ducha Jezusa Chrystusa, byśmy wszyscy – a szczególnie Wy którzy bierzecie “instytucjonalnie” tę funkcję bycia w kościele Jezusa Chrystusa, byście byli przesiąknięci Duchem Jezusa Chrystusa – jego królowaniem, by w Was było jego Królowanie, tego z serca życzę.

Na zakończenie Mszy Świętej 15 osób stało się oficjalnie nowymi członkami Katolickiego Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Legnickiej, składając uroczyste przyrzeczenie:

Uroczyście przyrzekam pracować nad sobą, aby móc całym życiem wiernie służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie, czynić dobro ludziom, być dobrym członkiem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Wcześniej – w piątek wieczorem, do Domu Chleba na rekolekcje organizowane przez KSM przyjechało 30 osób. Po pierwszym wspólnym posiłku odprawiono Eucharystię, której przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. Janusz Wilk – asystent KSM Diecezji Legnickiej. Pierwszy dzień spotkania zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu.

Sobotę zaczęła wczesna pobudka, jutrznia i śniadanie, po którym zgromadzona młodzież wysłuchała konferencji ks. Asystenta. Bezpośrednio po niej odprawiona została Msza Święta zakończona złożeniem deklaracji. Czas po obiedzie wypełniła “zabawa” w kręcenie filmu mającego na celu pokazać czym jest KSM. Kolejnym punktem dnia były warsztaty “widzieć, oceniać, działać”, które przeprowadziła doświadczona KSMowiczka z Krakowa – Karolina Pluta. Dzień zakończyła modlitwa różańcowa i luźniejszy czas na integrację – wzajemne poznawanie, gry, zabawy.

Niedzielny poranek rozpoczął się jutrznią, a po śniadaniu przyszedł czas na porządki i przygotowania do wyjazdu do Legnicy:

Czas spędzony na rekolekcjach był dla mnie bardzo ważny ponieważ w tym roku składałam przyrzeczenie. W cudownej i domowej atmosferze mogłam się do tego przygotować w Domu Chleba w Osłej. Panujący klimat pozwolił się skupić i przemyśleć co w życiu jest dla mnie naprawdę ważne. Po rekolekcjach i złożeniu przyrzeczenia już wiem że Bóg jest dla mnie naprawdę wszystkim i że podjęcie decyzji o działalności w KSM to był dobry wybór. Małgosia

Na rekolekcje w Osłej czekałem przez cały rok jako na moją rocznicę we wspólnocie KSM-u, a teraz nareszcie miałem złożyć przyrzeczenie i oficjalnie wejść w szeregi Stowarzyszenia. W ciągu dwunastu miesięcy zdążyłem stęsknić się za Domem Chleba – miejscem jedynym w swoim rodzaju, za panującą tutaj atmosferą refleksji, miłości i bezpieczeństwa, za tak wspaniałą bliskością Pana Boga. Te krótkie, ale pełne skupienia i uwielbienia dni w towarzystwie mojej KSM-owej rodziny przygotowały mnie na kolejny etap wtajemniczenia w Boże Miłosierdzie, dzięki czemu mogłem z pełną odpowiedzialnością i świadomością przyrzec służbę Bogu i Ojczyźnie. Opuszczając legnicką katedrę, miejsce przyrzeczenia, czułem nie tylko satysfakcję wynikającą z bycia Dzieckiem Bożym, ale także gotowość do niesienia w świat miłości, pokoju i nadziei. Miłosz

W piątek wczesnym wieczorem Dom Chleba w Osłej k. Bolesławca zapełnił się młodzieżą Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Legnickiej. Rekolekcje z ks. Asystentem – Januszem Wilkiem, minęły nam szybko, choć spędziliśmy je na maksa w atmosferze przyjaźni i radości. Wyjazd był jednocześnie przygotowaniem do przyjęcia przyrzeczeń w Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, do którego przystąpiło 15 osób. Eucharystia pod przewodnictwem bp Zbigniewa Kiernikowskiego w atmosferze powagi i podniosłości zakończyła się ogromnym przypływem euforii. Na przyrzeczeniach jednak się nie kończy. Myślę, że są one motywacją do dalszego rozwoju i działania. Przez cnotę, naukę i pracę służyć Bogu i Ojczyźnie. Gotów! Julia